aquarius élet

Aquarius Élet blogja, az egészséges életmódért, gyermek nevelésről, tudatos életről.

Bőrápolás: az érzékeny és száraz bőr

2015. május 08. 13:07 - aquarius élet

skin.jpg

Optimális körülmények között bőrünk felső szarurétege önmagát hidratálja, ám ezt a feladatát nem tudja kielégítően ellátni. A túl gyakori fürdés vagy a sok napsütés, sőt a szárító hatású szappanok és kozmetikumok sokat árthatnak neki, éppen emiatt szükséges annyira a bőrápolás alapvető ismereteit elsajátítani, lássuk hát a következőket:

Mik a bőrápolás szükséges lépései, ha száraz a bőrünk

A tejsav lehámlasztja az elhalt sejteket, és fokozza a bőr ned­vességmegtartó képességét is, ezért áztassunk egy kéztörlőt hideg tejbe, és helyezzük a különösen száraz vagy irritált felületre. Hagyjuk rajta 5 percig, majd finoman öblítsük le a bőrt, hogy egy kevés tejsav rajta maradjon. Egy másik remek alternatíva, hogy engedjünk meleg vizet a kádba, adjunk hozzá 2 pohár ke­serűsót, és néhány percig áztassuk benne magunkat. Amíg a bőrünk nedves, a kérges területeket néhány marék keserűsóval be is dörzsölhetjük. Meg fogunk lepődni, milyen bársonyosnak érezzük a bőrünket fürdés után. Néhány szál szárított mosza­tot is tehetünk a vízbe, hogy fokozzuk a puhító hatást. Szintén jó praktika lehet az aloe vera. Mivel a zselében található savak elpusztítják az elhalt hámsejteket! Vágjunk le a tövénél egy levelet a növényről, majd hámozzuk le a külső, zöld bőrszövetet, és a zselével kenjük be a bőrünket.

A száraz bőr a leggyakoribb bőrtípus. Jellemzői: zsír- illetve vízhiány, a bőr hámlik, gyakran viszket, tapintása érdes, durva felületű. Mindezek mellett vannak olyan bőrbetegségek, mint például a neurodermitis, melyek tünetei szintén a száraz, durva, viszkető bőr, ekcéma. Döbbenetes, hogy ma a lakosság 20-30%-át érintik az ekcémás megbetegedések!

A bőr felborult védekező rendszere

A száraz bőrnél elsősorban a bőr sejtjei közötti zsírok (a szaruzsír) szerkezete változik meg, egyidejűleg csökken a nedvességtartalma is. Egészséges bőrnél a fent említett zsíros és nedves faktorok szabályosan sorakoznak egymás mellett, így egy többnyire zárt, áthatolhatatlan védőgátat alkotnak. Ez az ún. barrier-réteg véd a külső káros anyagokkal szemben, illetve megakadályozza a bőr természetes nedvességtartalmának az elvesztését. Ha a barrier-réteghez szükséges anyagok hiányoznak, nem épülhet fel a bőr egészséges védekezőképessége. Következménye: a bőr kiszárad, s védtelen a bőrre kerülő, külső káros anyagokkal szemben

Mi zavarhatja meg a bőr védekezőképességét?

A szaruzsír hiánya lehet öröklött tulajdonság, de ezen kívül számos külső tényező is befolyásolhatja a bőr védekezőképességét, a barrier-réteg állapotát. A helytelen bőrápolás mellett elsősorban számos arctisztító készítmény agresszív tenzidtartalma egyszerűen „kimossa” a bőr szaruzsírját, ami a sérült barrier-réteget még tovább gyengíti. Éppen ezért az ilyen bőrt olyan arctisztító tejjel kell tisztítani, amely a bőr telítetlen zsírsavjaihoz leginkább hasonlító növényi olajokkal enyhén „visszazsírosítja” azt.

Kőolajszármazékok a kozmetikumokban

A kozmetikumokban nagyon gyakran előforduló kőolajszármazékok (ásványi olajok, ásványi viaszok), szilikonolajok is felborítják az egészséges barrier-szerkezetet. Miért? Az egészséges barrier-réteg lipid- és nedvességtartalmának aránya meghatározott. Optimálisán véd a nedvességveszteséggel szemben úgy, hogy a felesleges nedvességet „kiengedi” a bőrből. Ha a bőrt egy áthatolhatatlan filmmel (amit a kőolajszármazékok, szilikonolaj okoznak) lezárjuk, a felesleges nedvesség nem tud a bőrből távozni. A zsírnedvesség háztartás aránya felborul, a barrier-réteg elveszíti duplarétegű szerkezetét. Ezzel magyarázható, hogy ha a kőolajszármazékot tartalmazó arckrémek használatát abbahagyjuk, akkor hirtelen megnő a bőr nedvességvesztése, s átmenetileg romlik a bőr állapota is. Nem véletlenül beszélhetünk ma már a bőrápolásban „paraffinfüggőségről”. Ugyanez a függőség alakul ki azoknál, akik kőolajszármazékot tartalmazó ajakápolót használnak!

Egészséges barrier-védelem

A száraz bőr ápolásánál feltétlenül gondoskodni kell az ép barrier-réteg visszaállításáról, illetve az elveszített nedvesség pótlásáról. A hiányzó szaruzsírt elsősorban ceramidok, liposzómák és gamma-linoleinsav (mint pl. Belico Basic Care II), az elveszített nedvességet pedig hialuronsav formájában (Belico Concentrate II, Sensitive Care I) pótolhatjuk a bőrben. Mindenképp kerülni kell a bőr védekező rétegét romboló összetevőket.

Nem mindegy, hogy milyen zsírt pótolunk!

Miért nem segít sokszor az értékes növényi olajokat tartalmazó arckrém sem? A faggyúcsatornából a bőr felszínére kerülő faggyú (a bőr természetes hidro-lipid rétegének a része) nem pótolja a szarurétegben lévő zsírokat! Ezért még a legtisztább jojobaolaj (ami nagyon hasonlít a bőr faggyújához) sem segít a hámló, durva, érdes bőrnél, mivel ez utóbbinál a szaruzsír pótlására van szükség! Nagyon gyakran azonban a száraz, zsírhiányos bőrnél mindkét lipidfajta hiányzik. A maximális bőrképjavulást akkor érhetjük el, ha a bőrápoló termékekkel mindkét zsírfajtát (szaru és faggyú) és az elveszített nedvességet is pótoljuk.

Forrás: Szépségvár: Érzékeny, száraz bőr

Bőrápolás otthon

A legapróbb, leghétköznapibb dolgokkal is tehetünk a bőrünk egészségéért – nem kell feltétlenül súlyos tízezreket áldoznunk a bőrápolás oltárán. A szép és egészséges bőr érdekében, fontos, hogy otthonunkban megfelelő páratartalom uralkodjon, ne hagyjuk, hogy a sivatagi levegő káros hatása akadályozza a bőrápolás hasznos hatásait. Akár hisszük, akár nem, a bőrápolás témakörébe tartozik a szappanunk vagy a fürdővizünk minősége, a helyes táplálkozás, a megfelelő folyadékbevitel és a napon töltött órák száma is.

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aquariuselet.blog.hu/api/trackback/id/tr157441424

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása