aquarius élet

Aquarius Élet blogja, az egészséges életmódért, gyermek nevelésről, tudatos életről.

Az apává válás folyamata

2015. június 01. 13:17 - aquarius élet

apa és gyermeke

Sokszor érzem úgy, hogy a gyermeknevelést csak az édesanyák szempontjából vizsgálják. Emiatt hoztam az Apa-témát. Íme röviden, hogyan készülhet fel egy férfi a gyermekáldásra, milyen egy kispapa, mit érez az ifjú apuka a terhesség alatt, és gyermekének születése után:

"Apává válni nem kevésbé szép és felelősségteljes feladat, mint anyának lenni. Míg az internet és a könyvpiac hemzseg a kismamáknak szóló weboldalaktól, írásoktól, addig apáknak szóló kiadványokkal nagyon ritkán találkozhatunk. A szakemberek, orvosok, védőnők is főleg a leendő anyával és a babával foglalkoznak, így a férfiakat senki sem készíti fel arra, mi vár rájuk, mi segíthet nekik abban, hogy megtalálják a helyüket új szerepükben. Szeretnénk most ezen változtatni, és a következő néhány oldalon választ adni azokra a kérdésekre, amelyek tapasztalataink szerint az apákban leggyakrabban felmerülnek.

Apa szerepe a magzati korban

Mai tudásunk szerint egy gyermek egészséges fejlődését már a „gyermek megszületése” előtt is segíti, ha apai szeretet veszi körül. Hogy ez hogyan lehetséges? A születendő gyermek már a méhen belüli időszak jó része alatt hallja, és egy idő után pontosan megkülönbözteti a körülötte élők hangját. Az apa jelenléte, beszélgetései az anyával vagy akár a magzattal, „eljutnak a gyermek füléhez”. A gyermek megszületése pillanatában már „régi ismerősként” veszi szemügyre szüleit. Emellett természetesen az édesanyának is kellemes élmény azt követni, ahogy az apa a babával foglalkozik már a megszületés előtt is.

Várandósak-e az apák is?

Furcsának tűnhet a kérdés, mivel természetesen az apák nem várandósak – abban az értelemben, ahogy az anyák. A gyermek várása a legtöbb apában is komoly lelki vagy akár testi változásokat is előidézhet: ilyen például az anyához hasonló súlygyarapodás, derék és hátfájás, fejfájás, vagy más egyéb olyan panaszok, amelyek a várandósság idején jelentkeznek, és a baba megszületésével nyomtalanul eltűnnek. Az „apai változá- sok” olyan gyakoriak, hogy külön elnevezést is kaptak. A várandósság alatt megjelenő változásokat ún. couvade (ejtsd: kuvád) tüneteknek nevezzük. Mindenestre azt mondhatjuk, hogy a közhiedelemmel ellentétben a várandósság az apákban is komoly változásokat tud okozni.

A „tejfakasztó buli” haszna

Az apák támogatásának egyik szép példája a hagyományos népi kultúrából származó, még ma is jelen lévő „újszülött köszöntő” vagy „tejfakasztó” ünnepség, amikor az újdonsült apával, barátok és férfi családtagok koccintanak az újszülött egészségére. Fontos elfogadni és támogatni a nőknek is ezeket vagy az ehhez hasonló összejöveteleket, mert sokat segítenek az apák érzelmi felkészülésében.

Van-e apai ösztön?

Sokszor hallunk az anyai ösztönről, de felmerül a kérdés, hogy beszélhetünk-e apai ösztönről is? Igen, apai ösztön is létezik. Az apaság része, hogy az apák fokozottan védik saját gyermekeiket és gondoskodnak róluk, ugyanakkor olyan élményekhez is juttatják a gyerekeiket, amiket egy nő nem, vagy csak ritkán nyújt.

gyermekével játszó apa

Hogyan játsszon, mit kezdjen egy apa az újszülött kisbabával?

Arra bátorítunk minden apát, hogy ösztönösen játsszon a gyermekével! Nincs szükség arra, hogy az anya viselkedését utánozza. Nagyon fontos tudnunk, hogy egy apa általában másképp simogatja meg a babát, másképp szól hozzá, másfajta játékokat játszik vele, mint az anya. Erre a „másfajta” apakapcsolatra ugyanolyan szüksége van a gyermeknek, mint az anyai gondoskodásra. Sokszor az apák játéka lendületesebb és nagyobb kihívást jelent. Az anya számára akár ijesztő is lehet a hintáztatás, a „röptetés”, mégis egy nagyon fontos tapasztalatot szerez ezáltal a kicsi: a veszély élményét, izgalmát és az azt követő megnyugvást az apa biztonságot nyújtó karjai között.

Rossz apa az, aki nem pelenkáz?

Természetesen arra buzdítunk minden apát, hogy maximálisan vegye ki részét a gyermekgondozási teendőkből. Ugyanakkor óvva intünk minden párt attól, hogy úgy gondolja, attól lesz valaki jó apa, ha az anyához hasonlóan gondoskodik közös gyermekükről. Egész egyszerűen attól, hogy valaki apaként is pelenkázza a gyermekét, önmagában nem lesz jobb apa. Kedvezőtlen, ha a környezet elvárja ezt egy olyan férfitől, aki ettől idegenkedik. Ebben az esetben a férfi, aki úgy érzi, hogy nem tud megfelelni az elvá­ rásoknak, az apai szereptől is elidegenedhet. Az apai gondoskodásnak és szeretetnek nagyon sok más formája létezik. Ha az apa például időben felismeri, hogy az anyának mikor van szüksége egy kis pihenésre, és a megfelelő pillanatban átveszi a síró gyermeket tőle, többet segíthet, mint egy-egy pelenkázás átvállalásával.

Nőből anya, férfiból apa: mi történik a párkapcsolattal?

A testi és lelki értelemben vett VÁLTOZÁS a szülést követő időszak alapvető élménye. A „más-állapot” (ahogy a beszédes elnevezés is jelzi), és a szülés élménye mindkét fél számára új tapasztalat, még akkor is, ha többedik gyermek születik. Természetes dolog, hogy ezek a változások befolyásolják a kapcsolatot. Ilyenkor mindkét oldalon megjelenhet bizonytalanság, de általában nagyobb a kíváncsiság és az öröm, hamar megszokjuk az új szerepünket. A szülés után, bármennyire is a kisbaba van figyelmünk középpontjában, fektessünk különös figyelmet az egymás iránti gyengédségre. Az ölelésnek, simogatásnak – a szexuális együttléttől függetlenül –, az első napoktól fogva megtartó, megerősítő hatása van. Néha az apák azt érzik, hogy az anya és baba közötti szoros kapcsolaton kívül rekedtek, magányosnak, elhagyatottnak érzik magukat. Az intim testi közelség, összebújás mind az apa, mind az anya önértékelésére támogatóan hat.

Mitől leszek jó apa?

Sokan kérdezik, hogy mennyi időt kell, hogy az apa a gyermekével töltsön, ahhoz, hogy a kapcsolatuk elmélyült legyen. A válasz természetesen az, hogy nem az idő mennyisége számít, hanem hogy amikor gyermekével együtt van, képes-e lélekben is jelen lenni, figyelmét és szeretetét a kicsire összpontosítani."

forrás:  Andrek Andrea – Léder László - Apa füzet

Szólj hozzá!
Címkék: apa kispapa aquarius

A bejegyzés trackback címe:

https://aquariuselet.blog.hu/api/trackback/id/tr117509100

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása